Näiteks see, et aafrika elevandil on suured kõrvad ja india elevandil väikesed.
See on loogiline: indias on dzhunglid ja elevandid elavad seal. Suured kõrvad oleksid tihedas võpsikus ainult takistuseks. Aafrikas on aga savannid ning seal on suurtest kõrvadest kasu, sest nendega saab elukas endale tuult lehvitada.
Mul on kõik asjad niimoodi meeles.
Näiteks Mount Everesti kõrgus, 8848 meetrit.
Ka see on loogiline: algselt oli mägi 8888 meetrit kõrge (no ja see jääb küll meelde!). Aga mägi lõhati ülemöödunud sajandi keskel 4 meetrit madalamaks, et tähistada tollel ajal valitsenud Inglise kuninga Henri 4-nda neljakümnendat sünniaastapäeva. Miinus neli ja nelikümmend ja noh, seal on seos olemas.
Või kummal poolusel on pingviinid ja kummal jääkarud?
Eksole, pingviinid on all, Antarktikas, jääkarud üleval arktikas. Seos on selles, et pingviinid suudavad elada maakera allküljel ja kannatada pea alaspidi olemist. Nad on linnud, nagu nahkhiiredki, kes elavad pool ajast pea alaspidi. Jääkarud aga jällegi on imetajad ja pea alaspidi olla ei suuda (inimene on ka imetaja; vaata ise, kaua sa pea alaspidi olla suudad!), nii et on loogiline, et nemad on "üleval" ehk arktikas.
Või selle tshika nimi.
Ta oli kunagi abielus Tom Cruise'iga (80ndatel, siis kui Cruise mängis Top Gunis ja selles baarifilmis, Ugly Coyote), kuid pärast lahutust nime ei vahetanud, ainult lationoseeris selle Cruz'iks. Penelope peab lihtsalt mehaaniliselt meelde jätma.
Maailma kõige parema dzhässiplaadi, Miles Davis'e "Kind of Blue" nimi.
Miles Davies oli geniaalne dzhässmuusik ja kommunist. Viiekümnendate USAs, makartismiajastul oli väga ohtlik veidigi "punane" olla, seetõttu nimetas ta algselt plaanis olnud "Kind of Red" plaadi ümber "Kind of Blue'ks", sest sinine on punase vastandvärv. No ja vastandvärve ma juba tean.
Austraalia pealinn. Melbourne? Sidney? Adelaide? Ei, Canberra. Lihtne -- Austraalia oli Kanada koloonia, kuhu saadeti kõik kurjategijad. Väljasaadetud pätid nimetasid oma uue pealinna koduigatsusest Canadaks, aga austraalipärasalt lõdvalt hääldades Canberraks.
Aleksander Suure hobuse nimi, Bukephalos. Aleksander oli suur vallutaja ja nagu kõik vallutajad, ka täielik impotent. Vallutustega on nad oma puudust alati kompenseerinud. Loogiline, et ta pani oma hobusele nime fallose järgi nime.
Aga lühendi DNA pikk nimetus, desoksüribonukleiinhape ei jää mulle kuidagi meelde.
Seetõttu lasin selle tätoveerida oma silmalaugude siseküljele. Desoksüribo vasakpoolse silmalau alla. Nukleiinhape parempoolse. Nii et kui te minu käest DNA kohta küsite, siis pilgutan korra silmi ja loen teile nimetuse ladusalt ette.
5 comments:
:D
Sõna "desoksüribonukleiinhape" kuulen siiani vaimukõrvas(?) bioloogia tunni eelses vahetunnis ühe klassiõe häälega loetuna. Ja vähemalt ühe siinse fakti eest on au ja kuulsus mulle kuuluv:P
Just, see Bukephalose oma. Tnx, et asja mulle ära seletasid :)
Pole probleemi:P
Aafrika on suur. India on väike. Suured kõrvad ei mahuks sinna ära.
"Aafrika" on pikem nimi kui "India". Kõrvade suurusejärjekord on sama.
Post a Comment